Šestnáctihodinové zastupitelstvo

Vyberu jen pár zajímavostí z minulého, 16 hodin trvajícího, jednání zastupitelstva. Městský obvod Mariánské hory a Hulváky požádal o schválení úvěru ve výši 100 mil. na rekonstrukci bytového fondu, který je v kritickém stavu. Zeptal jsem se, jak je to možné. Sociálně slabším občanům mohu pomoci tím, že budu pronajímat byty za cenu, která pokryje náklady a nezůstane zisk, ale přece nemohu pronajímat bytový fond za cenu pod náklady na údržbu. V důvodové zprávě nebylo ani řečeno o kolik bytů se jedná. Když jsem se na to zeptal, nebylo mi odpovězeno. Pan starosta obvodu akorát mával ucpanou vodovodní trubkou, a tvrdil, že v některých domech hrozí, že nepoteče voda. Úvěr jsem neschválil, nejprve by měla být nastavena férová a udržitelná cenová politika pronájmů bytů. Občané platící daně nejsou „Oslíčku, otřes se!“.

Dále se jednalo o odprodeji pozemku pro výstavbu mrakodrapu u Karoliny. Zde vidím riziko v nepoměru zisků firmy, která má mrakodrap vybudovat a vlastnit, a nákladů na výstavbu. Ano, RT Torax má zisky v průměru 50 mil. Kč ročně, ale v poměru k ceně mrakodrapu 2,6 mld. Kč mi to přijde dost málo. Může nastat situace, že tato společnost na tomto projektu zkrachuje, a městu zůstane třeba 30ti patrový rozestavěný skelet, který bude muset za stovky milionů nebo miliardu dobudovat. Na mé dotazy, jak je toto ošetřeno, se mi nedostalo úplně jasné odpovědi. Odprodej jsem schválil s několika doporučeními. Nemusíme mít nejvyšší (navrhován je 60ti patrový) mrakodrap v republice. Ostrava hlavně potřebuje, aby byl pěkný. Přítomnému panu architektovi jsem řekl pravdu, a to, že mě stávající architektonický návrh nenadchnul. Chybí mu základní principy architektury, které zdůrazňoval římský architekt Vitruvius – symetrie, řád, zdobnost. Doporučil jsem inspirovat se slavným londýnským mrakodrapem tzv. „Okurkou“.

30 St Mary Axe - Wikipedia
30 St Mary Axe – 40ti patrový londýnský mrakodrap lidově nazývaný OkurkaEKOVA je podnik zabývající se těžkou opravou vozidel dopravního podniku a výstavbou autobusů. Město se, z pro mě neoprávněných důvodů, rozhodlo tento podnik prodat. Celý prodej je zahalen do mlhy podivných aktů. Jeden měsíc byl prodej jednou ze tří možných variant řešení situace v EKOVĚ, a byl nazýván vstupem strategického partnera – další měsíc se pak stal jedinou variantou a byl nazván převodem akcií. Jeden měsíc se mluvilo o slevě 40 mil. Kč z kupní ceny, protože střecha haly potřebuje nutnou opravu – další měsíc už cena této slevy (opravy) činila 100 mil. Kč. Oficiální odhad nákladů na opravy střechy nebyl předložen. Město se zbavuje podniku, který údajně není výhodné vlastnit a kupuje ho Škoda Transportation (patřící pod PPF). Zástupce Škoda Transportation na můj dotaz, kolik očekávají, že jim EKOVA ročně vydělá, odpověděl oklikou, že očekávají návratnost 8 – 10 let. Tzn., že při kupní ceně 400 mil. Kč očekávají zisk 40 – 50 mil. Kč ročně. Prodej jsem odmítnul, nicméně koalice ANO+ODS+PIRÁTI+KDU ho schválila.

Zrušení poplatku za pobyt. Tento poplatek jsem kritizoval už loni, když ho město nastavilo na nejvyšší možnou úroveň 21 Kč na den. Proč jsem ho kritizoval? Náklady na svoz a likvidaci odpadu v našem městě vyjdou zhruba na 1,5 Kč na občana a den. Pokud přijede host do našeho města, je velmi pravděpodobné, že vyprodukuje nějaký odpad, a je spravedlivé, aby ho zaplatil. Nicméně poplatek 21 Kč je absurdně vysoko nad reálnými náklady a hosté byli postaveni do pozice „dojné krávy“. Současná koronavirová krize donutila město, aby výši poplatku přehodnotila. Zrušení poplatku jsem samozřejmě podpořil. Ne kasa, ale spravedlnost má stát na prvním místě.

Dotace fotbalové Akademii Vítkovice. Z mého pohledu byl paní náměstkyní Hoffmannovou předložen zastupitelstvu dotační podvod. Jednalo se o částku 7 mil. Kč pro klub Akademie Vítkovice. Tento klub očividně nesplňoval podmínky pro získání dotace – klub nehrál požadované soutěže a neměl požadovaný status fotbalové asociace. Zastupitelstvo při prvním hlasování schválilo tuto dotaci. Náš klub Jednotní hlasoval proti. Na balkonu se shromáždili zástupci a hráči FC Vítkovice 1919, kterým naopak na minulém zastupitelstvu dotace nebyla přidělena, ačkoli podmínky pro dotaci od začátku roku do zastupitelstva splňovali. Následovala vášnivá diskuze, přestávky na jednání klubů a nakonec paní Hoffmannová přiznala, že podmínky pro udělení dotace nebyly splněny a v dalším hlasování byla dotace zamítnuta. Kolega Václav Kubín následně podal jménem našeho klubu trestní oznámení na policii. Uvidíme, co policie vyšetří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *