Noviny Ostravská Radnice jako nástroj propagandy města

Ačkoli jsem na to nejednou upozorňoval, noviny, které vydává ostravský magistrát, nepodávají pravdivý pohled na dění ve městě a vedení radnice (koalice ANO, ODS, KDU-ČSL a PIRÁTI) je používá k manipulaci s veřejností (k ohlupování voličů).

Příklad 1)

Noviny z Listopadu 2019. Článek informuje o novém (pochybném) nařízení města o regulaci reklamy (v některých oblastech města nesmíte mít např. polepenu celou plochu výkladu nebo mít na fasádě reklamní tabule menší než 0,6 m2). Článek (pan primátor) používá mnoho slov jako: “chce chránit, přináší návod, radí, kultivace, děláme maximum”. V článku se ovšem nedočtete celou pravdu a to, že dodržování nařízení bude kontrolovat městská policie, která může ty, co nařízení nedodrží, poslat do správního řízení, ve kterém jim hrozí pokuta až 100 000 korun. Velmi důležitá slova jako “policie, kontrolovat, správní řízení a pokuta až 100 000 korun” v článku nenajdete. To by totiž poškodilo pozitivní dojem z vedení města. Upozornil jsem na to vedení a připoměl, že město má k dispozici seznam všech provozoven a mohlo (mělo) by raději informovat přímo provozovny, aby se případně vyhnuly problémům. Nestalo se tak…


Příklad 2)


Noviny z Listopadu 2021. Město tvrdí, že došlo ke změně zákona o odpadech, což je pravda, a že musí zdražit poplatek za odpad, což není pravda. Město má roční rozpočet ve výši 10-12 mld. korun přičemž zhruba tři čtvrtiny peněz dostává přímo z daní občanů – DPH a daně z příjmu. Najít pár desítek milionů v desetimiliardovém rozpočtu není problém. Problémem je, že vedení města neumí s penězi hospodařit a občané si tak budou muset sáhnou hlouběji do kapsy. Příkladem budiž koncertní hala, která měla stát 1,5 mld. a dnes si na ni město bude muset půjčit 600 mil. korun, protože odhadovaná cena haly je nyní okolo 3 mld. korun. K tomu vedení města na halu odklání i jiné finance, takže si bude muset půjčit dalších 100 mil. na vodovody a kanalizace. Zastupitelé pak v prosinci odsouhlasili zvýšení poplatku za odpad o 45%, hlasoval jsem proti. Mimochodem jsem vedení města připoměl, že zdanění pracujích občanů dosahuje až 65%.


Příklad 3)


Noviny z Února 2022. Článek s názvem “Jak je to s vodou v Ostravě” zdaleka nepodává pravdivý pohled na to, jak to s vodou v Ostravě je. V článku není například uvedeno, že město vlastní jen 40% akcií městských vodáren a kanalizací (Ovak a.s.), a že zbývající akcionáři si jen za roky 2010-2020 odnesli 650 mil. korun. Na můj dotaz proč to není v článku uvedeno (a už vůbec ne tučně), odpověděl primátor, že to jsou veřejně dostupné informace. Na to jsem mu odpověděl, že vše v článku jsou veřejně dostupné informace, že z tohoto pohledu tedy nemuseli vůbec žádný článek psát, a že se jedná o manipulaci. Na to už pan primátor neměl odpověď, protože takto to je. Stejně tak neměl odpověď na otázku, proč ve srovnání měst není například Přerov. Vedení města se snaží udržet výnosný kšeft pro majoritní akcionáře, ačkoli by jim mohlo jednoduchým neprodloužením koncesní smlouvy tento kšeft zrušit a občanům ušetřit okolo 50 milionů ročně. Více jsem o tom hovořil zde.


Napište mi, prosím, co si o tom myslíte do komentářů.

4 komentáře u „Noviny Ostravská Radnice jako nástroj propagandy města“

 1. Že jste směšný a zoufale ctižádostivý egomaniak, principiálně odmítající cokoliv, co Město Ostrava schválí, udělá nebo jen plánuje.

  1. Dobrý den,

   děkuji za komentář. Žádat objektivní informování veřejnosti od médií placených z daní občanů nepovažuji za projev egománie. Považuji to za zcela legitimní požadavek občana, který chce fungující nezkorumpovanou demokracii.

   K principiálnímu odmítání všeho musím upozornit, že kdybyste si prošel záznamy mého hlasování, tak byste zjistil, že se pletete. Většinu předkládáných materiálů schvaluji. Je v tomto městě ovšem řada věcí, které by se mohly a měly dělat lépe.

 2. V roce 2019 tam bylo vedení “Ano”
  Takže taky neuvadite pravý pohled. 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *