Jak budeme i nadále přicházet o stamiliony na vodném a stočném

Zhlédněte, prosím, sestřih jednání zastupitelstva města Ostravy ze dne 10.11.2021 o tom, zda bude provozovat městské vodárny a kanalizace zcela samostatně, nebo bude zachován stávající model, kdy město má ve vodárnách jen menšinový podíl a stamilióny korun ze zisků odtékají do zahraničí.

Město Ostrava dnes vlastní jen 40,6% akcií Ostravských vodáren a kanalizací (OVak). 50,13% akcií OVak patří francouzské firmě SUEZ. 9,27% vlastní drobní akcionáři. SUEZ a drobní akcionáři si dohromady jen v letech 2010-2020 odnesli na zisku zhruba 650 milionů korun.

V roce 2024 vyprší koncesní smlouva Ovaku a město by mohlo začít provozovat vodárny a kanalizace zcela samostatně. Peníze, které si nyní odnášejí SUEZ a drobní akcionáři, by mohly být investovány do údržby nebo do snížení ceny vody.

Mimoto by město mohlo dostat na údržbu vodovodní a kanalizační sítě dotace z EU. Dnes na ně nemá nárok, protože EU neposkytuje dotace soukromým vodárnám. Díky tomu jsme přišli o další stamilióny nebo dokonce miliardy korun. O to vše jsme pak měli dražší vodu.

Koalice ANO + ODS + KDUČSL + PIRÁTI odhlasovala pokračování tohoto modelu!!!

Koalice uvedla falešné argumenty o tom, že údajně nemáme technologie nebo že náklady by byly příliš vysoké.

Vyloženě pak pan primátor Macura lhal, když uváděl jako špatný příklad plzeňské vodárny. Potom, co plzeňské vodárny získalo 31. 12. 2015 plně do rukou město, narostl vodárnám zisk a na několik let byla dokonce snížena cena vody. Ta v posledních letech roste díky koronavirové krizi, kdy spotřeba vody klesá, ale fixní náklady zůstávají. Vlastnit plně vodárny se vyplatí.

Celý záznam (bod jednání č. 29) je ke zhlédnutí zde: http://bitest.videostream.sk/

Podívejte se, jak hlasovali vaši zastupitelé:
https://www.ostrava.cz/ŘEŠENÍ:

Neprodlužovat koncesní smlouvu OVaku (= SUEZu) a začít provozovat vodárny a kanalizace zcela samostatně. Počáteční investice zhruba 300 milionů korun se vrátí během několika let a za další desítky let nám vydělá miliardy korun, které můžeme investovat do vodovodní a kanalizační sítě nebo do snížení ceny vody.


Jeden komentář u “Jak budeme i nadále přicházet o stamiliony na vodném a stočném”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *