8% rozlohy Ostravy tvoří brownfieldy, město však likviduje zemědělskou půdu

V podkladech k jednání zastupitelstva města konaného dne 27.1.2021 jsem se dočetl zajímavou informaci. 8% rozlohy města Ostravy tvoří brownfieldy.

Dle wikipedie je brownfield pozemek, objekt či areál, který je nedostatečně využívaný, zanedbaný, případně kontaminovaný a vzniká jako pozůstatek průmyslové či jiné aktivity. Může se jednat o budovy, komplexy budov nebo jen o plochy bez budov.

Dle wikipedie je rozloha města Ostravy 214,2 km². Osm procent tedy odpovídá ploše 17 km²!

Proto mě neustále překvapuje, když vidím, jak se v okolí Ostravy zastavuje úrodná zemědělská půda obřími halami, jako například v Porubě. Hlavně ovšem město likviduje zemědělskou půdu v Mošnově. Potom, co Ostravě jako bývalému krajskému městu připadly pozemky bývalého vojenského areálu Mošnov, rozhodla se z nich udělat průmyslovou zónu (o velikosti okolo 200 hektarů). Cenná zemědělská půda je tak systematicky zastavována průmyslovými halami.

Pozemky jsou mimoto prodávány za kolikrát směšné ceny na základě smluv o smlouvách budoucích, např. za 485 kč/m2 (bod 16 zastupitelstva konaného 8.12.2021). Srovnejte si to prosím s cenou stavebních pozemků k bydlení!


Pro úplnost dodejme, že město ani neví, zda touto průmyslovou zónou vytváří pracovní místa pro občany Ostravy, nebo pro okolí Mošnova a Příboru či pro zahraniční pracovníky. Firmy nemají povinnost městu sdělovat, koho zaměstnávají.

Aby toho nebylo málo, všechny strany, které se podílejí na vedení radnice (ANO, ODS, KDU-ČSL a PIRÁTI) ve svých programech deklarují, že budou zemědělskou půdu chránit, obzvláště pak proti zástavbě výrobními halami.

Znehodnocená půda, která by se měla využít, leží často nepovšimnuta, zatímco zemědělská půda, která by se měla chránit, je ničena…

Město v případě Mošnova jedná ve všech ohledech mimo zdravý rozum.

Napište mi, prosím, do komentářů, co si o tomto problému myslíte vy.

Pro zvětšení klikněte na obrázek pravým tlačítkem a zvolte možnost zobrazit obrázek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *